Kampania Ocalmy Królów

 

 

KAMPANIA OCALMY KRÓLÓW

 

Lwy, drapieżniki popkulturowo intronizowane przez człowieka do miana Królów Dżungli, pomimo, że unikają terenów zalesionych, w rzeczywistości w rzeczy samej zasłużyły sobie na to określenie: ich ryk potrafi być słyszalny nawet z odległości 8 kilometrów i jest najgłośniejszym odgłosem wydawanym przez wszystkie kotowate, a ich majestatyczne grzywy, wyraźnie zaznaczony dymorfizm oraz zdolność opanowania terenu dla danego stada tylko potwierdzają tą tezę. Nadmienić należy także, że Lwy poświęcają około 20 godzin dziennie na odpoczynek i sen – jak przystało na prawdziwego władcę.

Niestety, w ostatnim dwudziestoleciu rozpoczęła się postępująca detronizacja Lwów żyjących na wolności, przez co ich populacja skurczyła się z około 100 000 osobników, do około 23 000 – prosta matematyka pozwala obliczyć, że szacunkowo, rocznie wymierało około 3 850 osobników.

Lwy afrykańskie (Panthera leo) od roku 1996 wpisane są do czerwonej księgi gatunków zagrożonych pod kodem VU ­– gatunek wysokiego ryzyka, a drapieżniki z podgatunku Panthera leo persica, czyli Lwy perskie, których populacja wynosi jedynie około 500 osobników, oznaczone są kodem  EN – gatunek zagrożony. Jeszcze bardziej dramatyczna jest sytuacja lwów zachodnioafrykańskich, czyli Panthera leo senegalensis – na wolności pozostało ich około 200, a do czerwonej księgi wpisane są pod kodem CR – gatunek krytycznie zagrożony.

Celem Kampanii Ratujmy Królów są działania ochronne Lwów, jak również działania mające na celu osiągnięcie równowagi pomiędzy gatunkiem ludzkim, a gatunkiem Panthera leo. Innymi słowy – osiągnięcie sytuacji, w której ani Lwy, ani ludzie, nie będą zmuszeni żeby wzajemnie wchodzić sobie w drogę. Wizją tych działań jest osiągnięcie momentu, w którym populacja dziko żyjących Lwów przestanie się kurczyć, a zacznie się rozrastać.

Plan działania na rok 2017/2018 obejmuje w głównej mierze działania ochronne i pomocowe mające na celu ocalenie przed wymarciem Lwa zachodnioafrykańskiego.

 

 
 

Wesprzyj działania Fundacji –
przekaż darowiznę

 

 

Kampania Ocalmy Królów broszura (PL).

 

 

 

Kampania Ocalmy Królów broszura rozszerzona o raport sytuacyjny Panthera leo (PL).

 

 

 

Campaign: Rescue the Kings a brochure (EN).

 

 

 

Rescue the Kings Campaign informative brochure and status report (EN).

 

 

ENGLISH